Wizyta laureatki arabskiego Bookera - Raji Alem w Polsce (17.06-21.06)

17.06.2013

Raja Alem odwiedziła Polskęw czerwcu. Udzieliła mnóstwa wywiadów zarówno telewizyjnych, jak i radiowych. Rozmawiała też z wieloma dziennikarzami z ważnych polskich gazet i magazynów.

Poniżej zamieszczamy linki do najważniejszych recenzji i wywiadów oraz kilka zdjęć z wizyty:

Do przeczytania

Gazeta Wyborcza

Wysokie Obcasy

Dziennik Polski

Do posłuchania

Dwójka

Jedynka

Trójka

Do obejrzenia

Dzień Dobry TVN

Teleexpress

Xsiegarnia.pl część 1

Xsięgarnia.pl część 2

Recenzje

Gazeta Prawna

Krytycznym Okiem

Zdjęcia z pobytu w Polsce

Raja Alem, laureatka arabskiego Bookera w Polsce:

Spotkania z autorką odbędą się:

- w Warszawie

wtorek, 18 czerwca, godz. 19:00 we Wrzeniu Świata, przy ul. Gałczyńskiego 7. Spotkanie poprowadzi dr George Yacoub, znakomity arabista i tłumacz.

- w Krakowie

czwartek, 20 czerwca, godz. 19:00 w krakowskim Massolit Books & Cafe. Spotkanie poprowadzi Barbara Michalak-Pikulska, dyrektor Instytutu Orientalistyki UJ i kierownik Katedry Arabistyki.

Raja Alem przyjeżdża do Polski by promować swoją książkę „Wszystkie drogi prowadzą do Mekki”. To egzotyczny kryminał a zarazem powieść – przewodnik opowiadająca o współczesnym świętym mieście, szukającym swojej tożsamości między szklanymi wieżowcami i dawnymi świątyniami. To właśnie za „Wszystkie drogi prowadzą do Mekki” - jako pierwsza kobieta w historii - otrzymała prestiżową International Prize for Arabic Fiction (tzw. arabski Booker).

Fabuła książki rozpoczyna się gdy w szczelinie między domami jednej z dzielnic Mekki zostają odnalezione zwłoki nagiej, młodej kobiety. Z obawy przed skandalem żadna miejscowa rodzina nie identyfikuje zmarłej. Komisarz Nasir al-Kahtani musi ustalić tożsamość zabitej i odnaleźć jej mordercę. Odkrywa, że w ostatnim czasie w okolicy zniknęły dwie młode kobiety: Azza i Aisza. Która z nich została zamordowana?

Książka Raji Alem to spacer po współczesnej Mekce, jej zaułkach, wzgórzach i meczetach, kronika wstrząsających losów jej mieszkańców, a także podróż w przeszłość, do miasta nietuzinkowych postaci i nieistniejących już budowli. Powieść odkrywa zbrukane oblicze świętego miasta – od prostytucji i religijnego ekstremizmu, po wyzysk pracowników pod rządami budowlanych korporacji niszczących historyczne dzielnice. „Ta powieść to elegia. Napisałam ją ze smutku i rozpaczy nad zmianami, którym ulega moje miasto” – mówi autorka.

Wstęp wolny (oba spotkania będą tłumaczone na język polski).