Thomas Gilovich, Ross Lee
Najmądrzejszy w pokoju

W książce Najmądrzejszy w pokoju dwaj znani psychologowie opisują najbardziej użyteczne odkrycia  psychologii społecznej, które mogą uczynić Cię „mądrym” – sprawić, że będziesz wiedział, dlaczego ludzie zachowują się tak, a nie inaczej, i jak wykorzystać tę wiedzę do lepszego zrozumienia ludzi obecnych w Twoim życiu i skutecznego wywierania na nich wpływu.

                W obliczu trudności często zwracamy się do kogoś, kogo darzymy zaufaniem, po mądre słowo – do przyjaciela, krewnego lub współpracownika, kogoś, kto udzieli nam najlepszej rady na temat tego, jak zwiększyć sprzedaż, dysponuje najbardziej użyteczną wiedzą dotyczącą wychowywania dzieci albo ma najbardziej trzeźwy osąd toczącego się sporu. W Najmądrzejszym w pokoju Thomas Gilovich i Lee Ross pytają: co wie taka osoba? Co leży u podstaw jej mądrości?

                  Zaczynają od spostrzeżenia, że mądrość – w odróżnieniu od inteligencji – wymaga rozumienia ludzi – ich nadziei, obaw, pasji i dążeń. Żeby być mądrym – utrzymują autorzy – trzeba być „psycho-mądrym”.

                Tego rodzaju mądrość wiąże się z umiejętnością dokonywania trafnych ocen i wyborów, wyciągania odpowiednich wniosków z doświadczenia i skutecznego stosowania zdobytej w ten sposób wiedzy. Gilovich i Ross przedstawiają wnioski płynące ze skłaniających do refleksji badań prowadzonych na gruncie psychologii społecznej i dziedzin pokrewnych oraz analizują mądre i niemądre słowa i czyny ważnych postaci w historii świata. Duża część owej wiedzy jest owocem przełomowych badań przeprowadzonych przez samych autorów oraz ich osobistych doświadczeń w stosowaniu wiedzy płynącej z psychologii społecznej do rozwiązywania konfliktów społecznych i politycznych.

                Zasady omówione na stronach tej książki pomogą czytelnikom w podejmowaniu lepszych decyzji – w roli rodziców, pracodawców lub pracowników, przyjaciół lub doradców, a nawet obywateli świata – a może nawet pozwolą im zostać „najmądrzejszymi w pokoju”.

To jedna z kilku najbardziej wartościowych książek psychologicznych, które ukazały się w XXI wieku. Polski czytelnik będzie miał z tej lektury pełną satysfakcję.

- Dariusz Doliński, profesor psychologii na Uniwersytecie SWPS, współautor książki Posłuszni do bólu

Dwaj znakomici psychologowie przedstawiają kwintesencję mądrości zgromadzonej w ich dziedzinie nauki – kilka lekcji niezbędnych do zrozumienia sekretów naszej codzienności. To niezwykle ważny wykład, którego nie usłyszałeś na studiach. Nie przegap go tym razem.

– Daniel Gilbert, profesor psychologii na Uniwersytecie Harvarda, autor książki Na tropie szczęścia

W książce Najmądrzejszy w pokoju Gilovich i Ross w fascynujący sposób splatają ze sobą nauki społeczne, historię i frapujące anegdoty, aby pomóc nam  w zrozumieniu natury ludzkiej, błędów, jakie popełniamy, i tego, jak mamy żyć, by w pełni wykorzystywać swój potencjał.

– Dan Ariely, profesor psychologii i ekonomista behawioralny na Duke Univeristy, autor książki Szczera prawda o nieuczciwości

Opierając się na wnikliwej znajomości teorii i badań empirycznych oraz na fascynujących historiach wziętych z życia, dwaj wybitni psychologowie społeczni analizują ludzkie triumfy i ułomności – od heroizmu i szczęścia po rasizm i konflikty międzyludzkie. Dzięki Gilovichowi i Rossowi staniesz się bardziej przekonujący i mniej podatny na sztuczki marketingowe. Zdobędziesz również cenną wiedzę na temat psychologicznych aspektów wyzwań, z którymi przychodzi nam się mierzyć w społeczeństwie. Jeśli chcesz być mądrzejszy i szczęśliwszy oraz odnosić większe sukcesy (któż by nie chciał?), koniecznie przeczytaj tę książkę.

– Sonja Lyubomirsky, profesor psychologii na Uniwersytecie Kalifornijskim w Riverside, autorka książki Wybierz szczęście

Jeśli chcesz radykalnie podwyższyć swój „iloraz przenikliwości”, podejmować lepsze decyzje i lepiej rozumieć swoich bliźnich, to ta książka jest dla Ciebie. To wnikliwa i niezwykle użyteczna książka autorstwa dwóch wybitnych psychologów społecznych.

– Claude Steele, rektor Uniwersytetu Kalifornijskiego w Berkeley

Ta znakomita książka jest lekturą obowiązkową, jeśli pragniesz lepiej zrozumieć, dlaczego ludzie (nie wyłączając Ciebie) myślą, czują i działają tak, a nie inaczej. (…) Po przeczytaniu tego niezwykłego dzieła poczułem się mądrzejszy nie tylko w życiu codziennym, ale także w odniesieniu do kwestii, której poświęciłem dużą część swojej kariery – postępujących zmian klimatu i naszej zbiorowej bierności w obliczu tego problemu.

Paul R. Ehrlich, profesor badań populacyjnych na Uniwersytecie Stanforda, wielokrotnie nagradzany autor książki Betrayal of Science and Reason

THOMAS GILOVICH jest profesorem psychologii na Uniwersytecie Cornell oraz dyrektorem tamtejszego Centrum Ekonomii Behawioralnej i Badań Procesów Decyzyjnych. Jest współautorem książek Social psychology i Dlaczego mądrzy ludzie popełniają głupstwa finansowe, a także autorem książki How we know what isnt’s so.

LEE ROSS jest profesorem psychologii na Uniwersytecie Stanforda i współzałożycielem Stanfordzkiego Centrum Badań nad Konfliktem i Negocjacjami. Jest współautorem książek The person and the situation oraz Human interference.

Tytuł: Najmądrzejszy w pokoju

Podtytuł: Jakie korzyści możemy czerpać z najważniejszych odkryć psychologii społecznej

Autorzy: Thomas Gilovich i Ross Lee

Przekład: Agnieszka Nowak-Młynikowska

Wydawca: Smak Słowa

ISBN

Cena: 49,90 zł

Premiera: 10 maja 2017